Autor - Jan Mikulička

Kraj vytváří v Žizníkově nové pískoviště pro pouštní žábu

7.5.2021 11:26 | Českolipsko

Těžké stroje a ohrožení živočichové. Na první pohled zcela protichůdné, ale v případě žizníkovské pískovny a ropuchy krátkonohé velmi dobře fungující spojení. Liberecký kraj, který k ochraně populace velmi vzácného obojživelníka vyhlásil v roce 2018 přírodní památku Pískovna Žizníkov, hodlá na jejím území i po blížícím se ukončení těžby nadále vytvářet pro ropuchu ty nejlepší podmínky. A to – zdánlivě paradoxně – za pomoci off roadových vozidel.

Repliky historického skla ze Svojkova znají v Evropě i Americe

4.5.2021 17:05 | Českolipsko

Věrné kopie historického skla převážně z období od raného středověku až po baroko produkuje Sklárna Svojkov, která  leží na půli cesty mezi skalním hradem ve Sloupu v Čechách a státním zámkem Zákupy v Křišťálovém údolí. Produkci se zde věnují otec a syn Haidlovi.

Rozhledna Na Stráži hlídkuje nad Sloupem v Čechách

28.4.2021 21:58 | Tipy na výlet

Součástí Sloupského vyhlídkového okruhu, který přibližuje zajímavá místa ve Sloupu v Čechách a okolí,  je rozhledna postavená podle návrhu Petra Liškyv letech 2010-2011 na vrchu Stráž v nadmořské výšce 354 metrů. Tvoří ji 33 metrů vysoký tubus mobilního operátora z roku 2011 s vnějším vinutým kovovým schodištěm.

Májová soutěž hledá tipy na výlety

28.4.2021 21:56 | Region

Soutěž o nejzajímavější tip na výlet ve zdejším regionu vyhlašuje již podruhé Liberecký kraj.

Česká brána v Bělé pod Bezdězem zve do centra města i galerie

23.4.2021 09:23 | Tipy na výlet

Do první poloviny 14. století sahají počátky Bělé pod Bezdězem. Současně s ní vzniklo městské opevnění, z něhož se dochovala jedna z původních bran – Česká brána. Sestává z věže pocházející s největší pravděpodobností z doby založení města a mladšího předbraní. Slouží jako galerie a vyhlídka na město.

Hledá se nejlepší kronika. Hlásit se lze do konce května

20.4.2021 17:03 | Region

Jsou jedinečnými dokumenty a němými svědky života v obcích regionu. Pátý ročník bienále soutěže města  a obcí o Nejlepší kroniku Libereckého kraje vyhlašuje pod záštitou hejtmana Martina Půty Liberecký kraj.

Barokní klenot v Doksech přibližuje rybníky a básníka Máchu

17.4.2021 07:39 | Tipy na výlet

Dokeský hospitálek, roubenou stavbu se šindelovou střechou a věžičkou, svého času obývali staří a práce neschopní vysloužilci z panského dvora.

Přišlo jaro a roztoužené žáby míří přes silnice k rybníkům

12.4.2021 20:10 | Region

V boj o holý život se může u žab a dalších obojživelníků proměnit cesta za rozmnožováním. Po zimě se totiž probouzejí a přesouvají se k potokům, řekám a rybníkům. Jejich pouť často vede přes rušné silnice, kde nezřídka hynou pod koly automobilů.

Hoineff Glass Art: z horkých tropů až na Novoborsko

12.4.2021 20:07 | Českolipsko

Ze žhavé Brazílie až do roubenky na Českolipsku vedla životní cesta Ricarda Hoineffa, scénografa, který propadl výrobě skla. V chalupě si zřídil atelier, kde hostí návštěvy a hovoří s nimi o své skleněné lásce v několika světových jazycích.

Vydrovi tvoří v Křišťálovém údolí šperky i ryté sklo

7.4.2021 09:24 | Region

Broušení šperkových součástí, přírodních kamenů, rytí skla a výroba autorských skleněných šperků. Tím vším se zabývá rodinná firma manželů Vydrových, která působí v Křišťálovém údolí. Sídlí ve městě zasvěcenému sklářství již po staletí – v Novém Boru.