Štafeta: Josef Adámek

Verze pro tisk |

Bude mít Česká Lípa dalšího olympionika? Výškař Josef Adámek o účasti na největší sportovní akci sní. Nejbližším cílem je však mistrovství Evropy v Paříži. Odhaduje, že k nominaci by mohlo stačit 225 cm.

Ty zatím 2,17 metru, Sotomayor 2,45. Mně osobně obě výšky připadají dost, ale je to samozřejmě ještě velký rozdíl. Máš představu, jaké jsou tvé reálné možnosti?

Ano, světový rekord je i vůči špičkovým atletům aktuálně v nedohlednu. Já osobně cítím, že mám na mnohem víc, než jsem předvedl tuto sezónu, a ostatně se to i potvrzuje v tréninku

V tréninku ses už dostal kam?

Zatím ještě neskáču, ale podle výsledků z posilovny a odrazových cvičení je to na dobré cestě.

Takže kam to reálně vidíš v horizontu třeba dvou let? Reálně ????

Cíl na příští sezónu mám ME dospělých v Paříži, na což by měl stačit výkon kolem 225 cm. Tak uvidíme.

Pojďme na tvou kariéru od začátku. Já si myslel, že budeš jako táta nebo brácha hrát fotbal. Tím tvé sportování začalo?

Ano, přesně tak. Celá moje rodina je víceméně fotbalová, a tak jsem byl v pěti letech přihlášen do tehdy ještě FK Česká Lípa. Hrál jsem devět let a poté jsem skončil z důvodu zdravotních problémů souvisejících s růstem a také z hlediska času a školy.

To si pamatuji, rostl jsi rychle. Skoro bych řekl, že jsi svého času byl nejmenší ve třídě a pak najednou největší. To jsi se sportem přestal úplně?

Ano. Za rok jsem vyrostl, tuším, 28 cm. Bolelo mě i chodit, takže sport nepřipadal v úvahu.

A pak ses zastavil a řešil, že budeš sportovat dál?

Pak se mi začala líbit jedna holčina, která mě namotala na atletiku... A už jsem u ní zůstal.

U atletiky nebo holčiny?

U atletiky. S holkou nic nebylo, to atletika, ta je napořád.

A hned ses vrhnul na skok vysoký nebo sis prošel nějakým kolečkem?

Samozřejmě, že když jsem s atletikou začínal, tak byla důležitá všeobecná příprava. Takže jsem dělal i další disciplíny, avšak bylo jasné, že do budoucna budu nejspíše Skokan.

A Lípa ti začala být malá?

Zlom nastal s přechodem na vysokou školu. Hledal jsem si ji nejen podle oboru ale i atletického zázemí, až jsem skončil v Plzni.

A co v Plzni studuješ a jak úspěšně?

Aktuálně jsem ve druhém ročníku na pedagogické fakultě, obor tělesná výchova a sport. Snažím se ve škole zvládat vše, jak mám, a to mi i díky individuálnímu studijnímu plnění vychází.

Co se s takovým oborem dá v budoucnu dělat? Chápu tu tělesnou výchovu, ale co ten sport?

Osobní trenér, mohu pořádat nejrůznější sportovní soustředění a kempy, kondiční trenér, zdravotní tělesná výchova (rovnání lidi). V podstatě vše, co souvisí s jakýmkoliv pohybem a tělesným zdravím.

Projížděl jsem si tvé výsledky. Co je pro tebe osobně největším úspěchem? První místa z výškařských klání, osobní rekord nebo účast na vrcholných mistrovstvích?

Za svůj největší úspěch považuji účast ve finále mistrovství Evropy do 22 let. Ale samozřejmě, že medaile z mistrovství České republiky nebo osobní rekord udělají vždy velkou radost.

A co atletické kolektivní soutěže? Já mám rád jejich atmosféru, byť se jedná třeba o krajský přebor.

Jistě, to je úplně něco jiného. Vzpomínám si, když jsem chodil "na body" štafetu 4x400 m nebo třeba běh přes překážky. Každý se snaží jít i své horší disciplíny a mezi atlety je větší vzájemná podpora a tím jsou tyto závody unikátní. A proto pak i na závodech krajského přeboru panuje výborná atmosféra.

Lípa teď postoupila do druhé ligy. Neláká tě za ni nastoupit? Něco jako střídavý start v atletice neexistuje?

V mužské kategorii ne. Upřímně, někdy bych se do Lípy zas rád vrátil, ale v tuhle chvíli bych si tam nezazávodil.

A zůstaly ti nějaké vazby na Lípu? Samozřejmě kromě rodiny.

To už jen kamarádi z gymplu, se kterými se tam jednou za čas potkám.

Josef Adámek ještě jako student Gymnázia Česká Lípa při tradičním štafetovém běhu (Foto: Helena Paszeková)

A sleduješ aspoň českolipskou atletiku?

Jistě, když se v Lípě objevím, tak si najdu čas a zajdu s bývalou skupinou na trénink a bavíme se. Letošní postup do druhé ligy jsem takto s nimi sledoval.

Co se týká tvých výkonů, bavili jsme se zatím o nadcházející sezóně. Určitě máš ale své sny, kam bys to mohl dotáhnout.

Asi jako každý atlet mám jeden obrovský sen...Olympijské hry. Už kvalifikovat se na tuto akci by bylo obrovským osobním úspěchem

Najdu někde nějaký žebříček, jako je ATP v tenise, abych věděl, jak si stojíš ve světové konkurenci?

Ano (přidáváme odkaz– pozn. autora). Nic moc. 65. v Evropě. 157. na světě.

Co je to skóre u toho žebříčku?

Nedávno nám zavedli nový ranking, který funguje takto: každý výkon má určitou bodovou hodnotu a k tomu se pak ještě počítají body za umístění (dle úrovně soutěže). A z pěti nejlepších výsledků se udělá průměr. A je to za poslední rok.

Jak často se do toho žebříčku koukáš?

Objevil jsem ho minulý týden ????.

Takže teď budeš plánovat závody podle toho, abys stoupal?

Ještě nevím, jak přesně bude příští sezóna vypadat, ale asi si budu více vybírat závody.

Jak hodně tvé aktivity ovlivňuje trenér?

O všech sportovních aktivitách ví a vše s ním konzultuji.

Tak se trochu rozpovídej o tom, jak se na této úrovni trénuje a kdo všechno to ovlivňuje.

I když třeba mám ve škole nějaký sport, tak se snažím k tomu upravit trénink, aby to spolu dávalo smysl. Když mám ve škole dopoledne rytmickou gymnastiku, tak už nemá smysl odpoledne chodit odrazový kotníkový trénink.

Jinak co se tréninku týče, tak mým hlavním trenérem je pan František Neckář. Bývalý vynikající vícebojař. A dále pan Salcman, kterého jsem poznal skrz univerzitu, kde mě začal učit. Přináší do mého tréninku odbornost. A ještě jsem letos začal spolupracovat s bývalým olympionikem Svatoslavem Tonem, se kterým jsem byl na soustředění.

A jak vypadá tvůj mimoškolní a mimoatletický život?

Žádný není.

Nechodíš na brigády? Žádná baba? Nečteš?

S babou jsem se po více než čtyřech letech rozešel. Peníze mám z atletiky a tu otázku o čtení beru dost osobně.  Když mám volno, tak se věnují studiu atletiky. Hledám si kompenzační cvičení, koukám na svoje skoky ze záznamu. Rád koukám na seriály a filmy.

S tím čtením jsem si rýpnul, no. Asi nebudeme rozebírat, co? Ale zajímají mě peníze z atletiky. Dá se na této úrovni už něco vydělat? Vím, že v krajském přeboru jsou atleti hodnoceni od vysoutěženého bodu. Jak to funguje v Plzni?

Podobně, akorát máme za bod víc. Plus mám nějaké peníze na přípravu (jak od klubu, tak od svazu). A bokem různý látky. A fyzio a regeneraci mám hrazenou.

(Fotografie z archivu Josef Adámka)

 

 

Nahoru