Na věžních hodinách se čas zastaví

Verze pro tisk |

Dominantou novoborského náměstí je barokní kostel Nanebevzetí Panny Marie s věží vysokou šedesát metrů, jejíž nedílnou součástí jsou věžní hodiny.

Protože i takové hodiny potřebují občas generálku, v polovině března se na nich čas zastaví a bití utichne.

Potřeba měření času je stará jako celý kulturní vývoj lidstva. První věžní hodiny se objevují již na sklonku 13. století, ale rozšíření výroby mechanických hodin nastalo až v 17. století po vynálezu a užití kyvadla jako jednoduchého principu, umožňujícího dostatečně přesný chod hodinového stroje. Na kostelní věže a na zámecké nebo radniční budovy byly věžní hodiny umísťovány z několika důvodů. Zdůrazňovaly význam stavby, byly její dekorací i funkční dominantou - ciferníky hodin společně s odbíjením časového signálu na zvony nebo cimbály takovou architekturu významně oživovaly.

 Před více než dvěma sty lety, kdy byl kostel Nanebevzetí Panny Marie postaven, byly zdejší věžní hodiny pro široké okolí  jediným zdrojem informace o relativně přesném čase. Jejich ciferník je viditelný zdaleka a navíc bylo více slyšet i jejich bití, protože hladina zvukového pozadí byla ve srovnání se současností mnohem nižší. Kromě praktického účelu byly pro každou obec či město věžní hodiny také prestižní záležitostí, a proto i hodiny na kostelních věžích často financovala obec – počínaje jejich zřízením, přes obsluhu, údržbu i veškeré opravy.

O opravu věžních hodin na novoborském kostele se postará město. „Na hodinách je poškozená jedna z hřídelí a ozubené kolo. Opravu zajistí  Aleš Leksa z Dolní Poustevny, který nám hodiny udržuje v chodu. O opravu dílů se postará  výrobce věžních hodin Vladimír Dvořák z Uherského Hradiště. Předpokládáme, že by oprava neměla přesáhnout 5000 korun,“ upřesnila Alena Forgáčová, vedoucí odboru školství, kultury a sportu MěÚ v Novém Boru. Oprava bude zahájena během příštího týdne a věžní hodiny budou mimo provoz do konce dubna.

Nahoru