Pomalování hrobů v Kamenickém Šenově nebylo výtržnictví

Archiv
Verze pro tisk |

Rozhodla o tom českolipská státní zástupkyně Daniela Svobodová. Úředník označil hroby svítícími žlutými křížky a oranžovými puntíky, aby přiměl dlužníky k uhrazení poplatků za hrobová místa.


"Spáchaní trestného činu neměl v úmyslu," řekla dnes Svobodová. Pomalování hrobů považuje státní zástupkyně za nevhodné a neetické. Případem se zabývala poté, co jí policisté předali výsledky svého vyšetřování, aniž by úředníka obvinili. Za výtržnictví by mu hrozily až dva roky vězení.


"Úředník se nedopustil ani přestupku," dodala českolipská policejní mluvčí Ivana Baláková. Podle starosty Jaroslava Andrysíka město úředníka nijak nepotrestalo, barvu z hrobů však musel odstranit.


V roce 2003 vyšel zákon o pohřebnictví a obec musí mít s každým pronajímatelem hrobového místa sepsanou smlouvu. Kamenický Šenov bez většího úspěchu oslovoval své obyvatele, aby smlouvy uzavřeli. Letos v létě radnice v městském zpravodaji další výzvu, ale nikdo se po ní neozval. Úředník potom pomaloval asi 120 hrobů z celkových 800. Dluhy vzápětí zaplatilo 27 lidí. 

Nahoru