Recidivistovi z České Lípy hrozí za pokusy o vraždu doživotí

Archiv
Verze pro tisk |

Devětadvacetiletý svalnatý muž dnes při procesu tvrdil, že se pokusů o vraždu nedopustil. Soud odročil další jednání na 20. dubna.


"Všechno si vymyslela. Bodné rány si nechala udělat někde jinde, aby se mně pomstila. Nepřežila by, kdybych jí udělal to, co říká," prohlásil Dunka. K bití družky se přiznal.


V obžalobě stojí, že Dunka zločiny spáchal loni na jaře po propuštění z vazby, kde skončil kvůli vydírání, omezování osobní svobody, porušování domovní svobody a krádeži. Na Slovensku, odkud se do Česka přestěhoval v roce 2008, byl soudně trestán celkem pětkrát. Muž, pocházející z romské osady, ve slovenských věznicích pobýval za znásilnění, krádeže, loupež a vydírání.


Týraná třiadvacetiletá žena z České Lípy měla tři děti s předchozím partnerem, čekala s ním čtvrté a Dunka na ni žárlil. Jak vyplynulo z vyšetřování, obžalovaný na družku zaútočil poprvé 6. března 2009. Mimo jiné ji několikrát topil v ledové vodě ve vaně, údajně jí držel hlavu pod vodou i několik minut. Chtěl také, aby vyskočila z okna, a přinutil ji sníst chuchvalec vlasů a zlatý řetízek. Mlátil ji do hlavy a zraněná skončila v nemocnici.


Po prvním útoku z 6. března družka Dunkovi odpustila, na usmířenou jí koupil prstýnek. Už 1. dubna však ženu napadl podruhé. Státní zástupkyně ho viní, že ji bodl dvakrát do zad kuchyňským nožem. Jedna rána směřovala do oblasti srdce, druhá do oblasti míchy. Předtím prý Dunka družku brutálně týral a přinutil ji, ať si vezme pervitin. Musela také vypít polovinu šamponu a sníst kus mýdla.


Soudní znalec - lékař označil její útrapy za mučivé. "Mohl ji usmrtit. Po převozu do nemocnice byla po velké ztrátě krve v šoku, měla nitkovitý pulz a nízký tlak," dodal znalec. Lékaři ženu zachránili.


Dunkovo jednání, popsané obžalobou, je v některých bodech mimořádně drastické, a nelze ho veřejně publikovat. "Dunkovi schází úcta k životu a k lidské důstojnosti," stojí v obžalobě. Znalci označili Dunku za agresivního, primitivního a společensky tupého člověka s lehkou mentální retardací a se zlobným afektem.


Dunka s družkou žili v České Lípě se třemi dětmi v bytě 1+1. Nastěhovali se k nim však další Dunkovi příbuzní. Ve dvou místnostech se jich tísnilo někdy i okolo deseti.


Dunka po loňském zatčení uprchl policistům, ačkoliv ho přicvakli pouty k ústřednímu topení. Brzy ho ale znovu zadrželi. Při dnešním hlavním líčení ponechala soudkyně zhruba stokilogramovému Dunkovi na rukou želízka. Příslušníci Vězeňské služby se obávali, že by bez nich mohl být nebezpečný.


 

Nahoru