Studenti z Kamenického Šenova protestovali proti rušení školy

Archiv
Verze pro tisk |

Střední školy a odborná učiliště v Libereckém kraji jsou kvůli nedostatku studentů v krizi a některé z nich v příštích letech skončí. Musí se ale rušit na základě jasných pravidel a neměly by v tom hrát roli politické zájmy, řekl předseda školského výboru a zastupitel Libereckého kraje Jaromír Dvořák (SOS).


"Je malý zázrak, že se škola v Kamenickém Šenově udržela tak dlouho," prohlásil Dvořák, středoškolský pedagog z České Lípy. V Kamenickém Šenově studuje v prvním ročníku střední školy 13 žáků. Škola je nyní naplněná z necelých 40 procent. Kraj v minulých dvou letech poslal do Kamenického Šenova na platy pedagogů mimořádné dotace 1,5 a 0,95 milionu korun, což není v roce 2010 kvůli napjatému rozpočtu možné.


Oblast středního školství se nevyhne změnám také podle Dvořákových kolegů z ČSSD, ODS, KSČM a Starostů pro Liberecký kraj. Škole v Kamenickém Šenově hrozí zánik na jaře v příštího roku. Liberecký kraj vedený ČSSD chce výuku převést do nedaleké sklářské školy v Novém Boru.


Snížení počtu středních škol považuje Dvořák za bolestnou, ale nezbytnou věc. "V 90. letech minulého století středních škol nekontrolovaně přibývalo a v současné době vezmou ze základní školy téměř každého žáka, jen aby se udržely. To vede k degradaci vzdělání, absolventi střední průmyslovky neumí často po maturitě přečíst výkres, mnoho absolventů obchodních akademií se nevyzná v účetnictví," dodal Dvořák.


Loni nastoupilo do krajských středních škol téměř 21.000 žáků, letos zhruba 19.000 a v roce 2011 jich bude přibližně 16.000. Počty studentů půjdou dolů až do roku 2020 a odborníci mluví o rušení dalších středních škol. Nyní mu jich Libereckému kraji patří 38.


Bývalý náměstek hejtmana Petr Doležal (ODS) uvedl, že problém se střední školou v Kamenickém Šenově trvá již pět let. "Sloučení s novoborskou školou je z ekonomického pohledu jasné, ale pořád nejsem rozhodnutý, jestli se nepokusit o udržení školy v Kamenickém Šenově kvůli její tradici. Ve světě je jedinečná, i když na ní ubývá talentovaných žáků. Situaci v Kamenickém Šenově projednáme v poslaneckém klubu ODS," konstatoval Doležal.


Členka školského výboru za KSČM Dana Lysáková označila slučování škol za nevyhnutelné, ale prosazuje zachování současných oborů. "V minulých letech dostávalo na frak hlavně učňovské školství. Příliš velké množství škol je na úkor kvality výuky. Studují na nich mladí lidé, kteří by měli se svými předpoklady být na odborných učilištích," uvedla Lysáková.


Místopředseda školského výboru Libereckého kraje Václav Horáček (Starostové) se zatím staví proti uzavření školy v Kamenickém Šenově. "Musíme ale důkladně probrat celé střední školství v Libereckém kraji. Zůstává dlouhodobě na okraji zájmu a chybí na něj peníze. Na sklářské školy nechtějí rodiče dávat děti pod vlivem problémů ve sklářském průmyslu," vysvětlil Horáček.


Školský výbor převedení výuky z Kamenického Šenova do Nového Boru zatím neprobíral. "Na programu to máme ve středu 9. prosince a překvapilo mě, že náměstek hejtmana o sloučení obou škol informoval dříve novináře než nás," podotkl Dvořák.

Nahoru