V Libereckém kraji se o víkendu otevřou další sjezdovky

Archiv
Verze pro tisk |

V Rokytnici nad Jizerou se lyžaři letos poprvé dostanou na Červenou sjezdovku. Měří 2,5 kilometru, leží na ní už dostatek sněhu a Krkonošský národní park souhlasil s jejím otevřením. ČTK to dnes řekla mluvčí rokytnické společnosti Spartak Renata Žalská.


"Když se z Lysé hory jezdí pouze po tři kilometry dlouhé Modré sjezdovce, je hlavně o víkendu hodně plná a hrozí tam srážky mezi lyžaři. Červená sjezdovka pomůže k jejich rozptýlení a nebezpečí úrazů se sníží," dodala Žalská.


Na Červené sjezdovce platí jedno omezení, asi stometrový horní úsek s přísně chráněnou přírodou nesmí upravovat rolba. Spartak dokončuje také úpravy Černé sjezdovky a chce ji otevřít nejpozději během příštího týdne.


Na Ještědu zatím slouží 7,2 kilometru sjezdovek, sportovní areál však během víkendu poskytne lyžařům pravděpodobně i poslední dva kilometry svahů na jižní straně hory. "Přírodní sníh na Starých Pláních ztěžknul a můžeme na něj pustit rolbu. Další dva kilometry sjezdovek jsou pro nás důležité, zájem o lyžování na Ještědu roste a během minulého víkendu jsme zaznamenali návštěvnický rekord," upozornil vedoucí libereckého areálu Jakub Čeřovský.


Na Jizerské magistrále využívají běžkaři více než 100 z celkových asi 170 kilometrů běžeckých tratí. "Rolba projela nově Vládní cestu z Maliníku k přehradě na Černé Nise. Po dohodě s Povodím Labe je na ní jedna stopa pro klasiky i dostatek prostoru pro bruslaře. Zbylý kus cesty musí zůstat volný pro vozidla Povodí Labe," uvedla ředitelka Jizerské o.p.s. Milena Jelínková.


V krkonošském Harrachově slouží lyžařům všechny sjezdovky na Čertově hoře, běžkaři však stále čekají na prodloužení běžecké magistrály na hřebeny Krkonoš. Pokrývá je málo sněhu a rolba tam kvůli ochraně vzácné přírody nesmí. Projela pouze základní okruh z Čertovy hory přes Ručičky na Voseckou boudu a zpátky do Harrachova. Upravená není ani cesta Terex, která prochází nad Harrachovem po jižních svazích Krkonoš.


Na sjezdovkách v horských střediscích Libereckého kraje leží až 90 centimetrů promíchaného technického a přírodního sněhu. Přírodního sněhu je na hřebenech Krkonoš a Jizerských hor okolo 50 centimetrů a v údolích většinou 25 až 30 centimetrů.

Nahoru