Dnes je 20. 09. 2024
svátek má Oleg

Předvolební dotazník: Česká strana selského rozumu

Oslovili jsme všech dvacet subjektů toužících po našich hlasech v říjnových krajských volbách. Zaslali jsme jim stejný dotazník. Dnes vám nabízíme odpovědi zástupců České strany selského rozumu.

Co považujete za největší problém Libereckého kraje?  Jak byste tento problém chtěli řešit?

Teď nevím, jestli největší. Ale zcela určitě velký problém je komunikace v linii kraj-občan. Jsme druhým nejmenším krajem a to by mělo být pro nás obrovskou výhodou za podmínky, že komunikace funguje. Špatná komunikace zvyšuje podezíravost na nekalosti, občan je k dění ve svém kraji apatický, považuje jeho existenci za zbytečnou. Řešení je ze všech, které musí kraj řešit, nejjednodušší. Být s lidmi v kontaktu, informovat je o všem, nic neskrývat. Velikost našeho kraje takový úkol velmi usnadňuje.    

Naše noviny jsou určeny především čtenářům Českolipska. Co je podle vás největším problémem tohoto okresu? Jak byste tento problém chtěli řešit?

Mohl bych určitě říci stav komunikací, ale to trápí lidi v celém kraji. Záměrně pojmenuji jiné. Myslím si, že jeden problém nese jméno Tlustec, druhým je těžba uranu a třetím problémem rekonstrukce nemocnice v České Lípě. Ta je  ze tří vyjmenovaných  jediným problémem, který názorově nerozděluje lidi žijící na Českolipsku. Rekonstrukce nemocnice se prostě musí dokončit. Pokud ale vím, první dva problémy veřejnost rozdělují. Při tom lidé, kteří v těch místech žijí a kterých se problém dotýká, neměli možnost rozhodnout. Rozhodli za ně jiní. Nebyly to ani občané, ani zastupitelé v obcích, kterých se to dotýká. Byly to ministerstva, s lidmi, kteří žijí úplně jinde a jejich rozhodnutí se jich nijak nedotkne. Jsem si vědom, že nenabízím řešení, protože je již rozhodnuto a neříkám ani zda dobře nebo špatně. Je to poučení, abychom všichni dali rozum napříště dohromady a nenechali za nás rozhodovat jiné.

Které oblasti, za něž zodpovídá krajské vedení, jsou podle vás podfinancované?

Na některou oblast může být vynakládáno příliš, měřeno pohledem běžného smrtelníka, a přesto může vypadat ve výsledku jako podfinancována. To platí například pro silnice, které jsou místy až v neskutečně špatném stavu a přesto polykají stamiliony ročně. Za podfinancovanou oblast určitě považuji volnočasové aktivity mládeže. Podpořit aktivní využití volného času ať už sportem nebo jinou zájmovou činností je nejlevnější prevence proti všemu co  dnes na mladé lidi číhá. V rozpočtu kraje je mimo jiné i položka ošetření podnapilých. Aby na takovouto položku bylo v budoucnu potřeba co nejméně, musíme na tom pracovat již dnes.  

Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?

Samozřejmě je nutné pokračovat v odstranění škod způsobených povodní v roce 2010, opravy silniční sítě a další opravy. Chceme podpořit vznik a provozování rodinných typů zařízení pro předškolní mládež na venkově a to stejné i pro seniory. Mnoho mladých lidí odchází z měst do venkovských oblastí, kde zakládají rodiny. Pro ženy, matky to ale většinou znamená zůstat celé roky doma, protože školky chybí nebo jsou plné. Stejně tak je spousta seniorů, kteří marně čekají na uvolněné místo v dnes existujících domovech důchodců. Obojí je možné na venkově vyřešit. Jsou tam pozemky, zdravé prostředí a volné pracovní síly a řešení  nepotřebuje velké finanční prostředky.

Jaký postoj zaujímáte k optimalizaci školství?

Mám obavu, že navržená optimalizace řeší hlavně ekonomickou situaci škol před vzděláním. My říkáme, že systém by měl být nastaven tak, aby studující bojovali o vzdělání a nikoliv školy o studenty. Nejenom v našem kraji, ale v celé naší zemi jsme odborné školství odsunuli na vedlejší kolej. Máme sice obrovské množství všeobecně vzdělaných mladých lidí, ale také tvoří vysoké procento nezaměstnaných. Není odborník pouze ten, kdo má v ruce maturitní vysvědčení, nebo diplom vysoké školy. Odborníkem  je i automechanik, instalatér, svářeč a další profese. Návrh optimalizace podle mého názoru toto nezohledňoval a neřešil.

V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?

Spravedlivě si myslím, že stav zdravotnictví v našem kraji není ve špatném stavu. Jsou věci, které se řešit musí. Je to například rekonstrukce nemocnice v České Lípě. Musí se dokončit výstavba heliportu při krajské nemocnici v Liberci a nebo hospice. Do zdravotnictví se bude muset stále investovat. Když to nejsou stavby, tak vybavení, které zlepšuje zdraví nás všech. Provádět změny ve zdravotnictví by v první řadě měli dělat lidé ve vedení těchto zařízení s jejich vlastními odborníky a politici by jim měli svým vlivem v tomto pouze pomáhat. Politika ve zdravotnictví nemá co dělat. Ve zdravotnictví mají dělat hlavně zdravotníci.     

Velkou část rozpočtu kraje odčerpává doprava. Chtěli byste v ní něco změnit?

Mnoho. Od oprav silnic poškozených v zimě po jejím skončením a ne na začátku nové zimy, až po pro někoho bagatelní čištění příkopů, zadržující vodu poškozující vozovky. Z rozpočtu kraje vidím kolik prostředků se ročně vynakládá, ale již nevím, co je za tyto prostředky odvedeno. To může zjistit jenom ten, kdo na kraji je.  

Velkým problémem Liberecka byly opakované záplavy a povodně. Jak se s nimi podle vás vypořádalo současné vedení kraje? Co byste udělali lépe?

Nejsme v centru dění, rozumějte na kraji, takže si netroufám jednotlivosti kritizovat. Ale pouze z médií vím například o rušení veřejných zakázek na opravy pro zřejmé chyby v jejich zadávání. Nejdůležitější je rychlost, samozřejmě s předem danými prioritami. Mohu pouze při cestách po kraji vidět, že rychlost je největší slabinou. Proč tomu tak je objektivně můžeme zjistit až pokud budeme úspěšní ve volbách a k těmto informacím budeme mít přístup. Takto pouze sledujeme vzájemné politické půtky, ve kterých se vyznat je složité.

Kdo je vaším potenciálním koaličním partnerem?

Všichni s co největším přiblížením k našemu programu. Vyjímkou jsou komunisté a to i pro případ, že by jejich program byl kopií našeho. Jejich ústředním výborem schválený materiál socialismus 21 století musí vyděsit každého slušného člověka. 

Autor otázek velmi negativně vnímá populistickou snahu současného i předchozího vedení kraje zviditelňovat se při stříhání pásek a jiných podobných akcích. Jde podle vás o legitimní jednání? Chystáte se tiskové oddělení kraje využívat podobným způsobem?

Někteří politici to milují a přehánějí zároveň. Ti to milovat a přehánět  budou i nadále, protože to legální je. Druhou otázkou je, zda jim něco takového zvýší vážnost nebo zda tomu je naopak. Když to odlehčím, někdy mám strach otevřít paštiku, aby na mě nevyskočil nějaký politik při stříhání pásky. Tiskové oddělení má informovat veřejnost a média o dění v kraji a při tom se prostě nevyhnete, že vás při tom i vyfotí. Toto bych ale nezaměňoval s chováním, které se blíží  kultu osobnosti.

Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?

Určitě je třeba dokončit plnohodnotnost našeho kraje se všemi orgány, jako je například krajský soud. Tam se nevyhnete zákonodárné iniciativě. Jinak mě v tuto chvíli nenapadá jiná iniciativa a po pravdě, neměli bychom přikládat pod kotel, ve kterém se vaří guláš zákonů naší země, kdy ani pomyslní kuchaři často nevědí jaké ingredience do kotle přidali.

Kdo za váš subjekt dotazník vyplňoval?

Robert Erlebach