Dnes je 20. 09. 2024
svátek má Oleg

Předvolební dotazník: Národní socialisté - Levice 21. století

Oslovili jsme všech dvacet subjektů toužících po našich hlasech v říjnových krajských volbách. Zaslali jsme jim stejný dotazník. Dnes vám nabízíme odpovědi zástupců kandidátů Národních socialistů – Levice 21. století.

Co považujete za největší problém Libereckého kraje?  Jak byste tento problém chtěli řešit?

Jsem přesvědčen, že i když většina politiků mluví hlavně o korupci, která je jistě závažnou věcí, je největším problémem Libereckého kraje nezaměstnanost. To je věc, která je důležitá pro každého občana a musím říct, že to je oblast, které se kraj v podstatě nevěnoval. Na první pohled se zdá, že  kraj nezaměstnanost nemůže ovlivnit, ale opak je pravdou. V našem programu je celá řada kroků, které pomohou vytváření pracovních míst právě v našem kraji. Ať už jsou to kvalitní silnice vedoucí do odlehlejších míst kraje, ať je to podpora výstavby průmyslových zón (obzvláště v místech s vysokou nezaměstnaností), nebo třeba jen zmapování objektů vhodných k revitalizaci (brownfields) a případně směřování evropských peněz tímto směrem. Mezi samostatnou kapitolu v našem programu patří podpora „malé ekonomiky“ a investice do rozvojových projektů. V neposlední řadě je to funkční systém veřejné dopravy, aby se lidé mohli za prací dopravovat. Návaznost spojů na směnové provozy dnes také chybí.

Naše noviny jsou určeny především čtenářům Českolipska. Co je podle vás největším problémem tohoto okresu? Jak byste tento problém chtěli řešit?

No myslím si, že jsme se u nezaměstnanosti trefili do zásadního problému Českolipska. Právě zde se nezaměstnanost dlouhodobě drží nad 10% a je nutné s tím začít aktivně bojovat. Zásadní problém vidíme ve špatné dopravní obslužnosti, hlavně spojení Česká Lípa – Mladá Boleslav není dostatečné a proto není pro podnikatele tato lokalita tak zajímavá jako třeba Liberec a okolí.

Velká část okresu jde vyjádřit spojením krásný kus přírody a je veliká škoda, že tato unikátní a za první republiky hojně navštěvovaná oblast, dnes neposkytuje dostatečnou turistickou infrastrukturu. Tam by jistě měli směřovat další evropské peníze a možná bych v tomto směru viděl i nějaký krajský grantový program, hlavně pro malé podnikatele.

Které oblasti, za něž zodpovídá krajské vedení, jsou podle vás podfinancované?

Je to především sociální oblast, školství a sportovní organizace, které vlivem našich zákonodárců přišly o své příspěvky. Těch oblastí by se našlo jistě více, na silnice si kraj vzal úvěr, málo se uvažuje třeba o investicích do ekologických a úsporných projektů (zateplení, LED osvětlení, …)

Jaké jsou vaše investiční priority v následujícím volebním období?

Oprava silničních tahů tak, aby se nezvyšoval vnitřní dluh v silnicích a zlepšili bychom dopravní obslužnost a tím podpořili podnikání.  Je nutné vytvářet průmyslové zóny v hospodářsky zanedbaných oblastech a s velkou nezaměstnaností. Je nutné vypracovat seznam volných průmyslových objektů a pozemků vhodných pro nové investory a spolu s agenturou Czechinvest je vyhledávat.

Jaký postoj zaujímáte k optimalizaci školství?

Myslíme si, že nejde slučovat neslučitelné. Jsme rádi, že kraj opustil myšlenku vybudovat CVLK jako gigantický krajský projekt. Vzdělání nesmí být těžko dosažitelné a tak jsme zásadně proti rušení škol v přirozených centrech a přesouvání do obrovských slepenců, není možné, aby jedna škola byla kvalitní gymnázium i učňák, prostě každá škola potřebuje své.

Kraj je povinen investovat do naší budoucnosti a proto je důležité, abychom měli kvalitní síť škol a dokázali děti připravit na život. Je nutné podpořit technické obory a učňovské školství, v této oblasti máme připravenou celou řadu návrhů jak dětem a rodičům vysvětlit, že není účelem se trápit na gymnáziích, a že řemeslo má dnes opravdu znovu zlaté dno.

Pokud jde o sklářskou školu v Novém Boru, jedná se o tak unikátní školu, že je nutností kraje aby našel model jak toto zařízení zachovat a pomoci mu se udržet v horších časech. Je potřeba ji propojit s podniky. Sklářství není a nebude mrtvým oborem a je nutné mu pomoci překlenout horší časy.

V jakém stavu je podle vás zdravotnictví v kraji a jaké chcete provádět změny v jeho fungování?

Zdravotnictví se stalo zajímavým přivýdělkem stávajících politiků a je důležité říct, že tak to být nesmí. Naše strana rozhodně chce vytvořit systém v krajských zdravotnických zařízeních jak umožnit vrácení, nebo nevybírání oněch nesmyslných poplatků. Důraz musí být kladen na kvalitu, nemocnice musí zůstat plně v majetku kraje a budeme hledat cestu jak je převést na neziskové nebo příspěvkové organizace. Je nutné zrekonstruovat některé budovy a investovat do inovací a technologií. Musíme zastavit klesání platů zdravotníků a zajistit jejich růst minimálně o inflaci. Je důležité spravedlivě odměnit za práci, abychom měli vysoký standard pracovníků a tím poskytované péče.

Velkou část rozpočtu kraje odčerpává doprava. Chtěli byste v ní něco změnit?

Myslíme si, že zde kraj nedostatečně využívá možnosti konkurence. Je důležité, aby kraj definoval, co požaduje za minimální obslužnost a na ní vypsal tendry, věříme, že se tím dá uspořit mnoho peněz. V některých místech naprosto nesmyslně jezdí velké autobusy a nikdy v nich nejede víc jak 5 lidí, tam je potřeba nasadit takový typ dopravy, který bude odpovídat počtu pasažérů (typicky lokální minibusy pro 12-20 lidí). Takový provoz bude nejen ekonomický, ale i ekologický a takový spoj může za stejné nebo i menší prostředky jet víckrát.

O tendrech na opravy silnic jsme se již zmínili.

Velkým problémem Liberecka byly opakované záplavy a povodně. Jak se s nimi podle vás vypořádalo současné vedení kraje? Co byste udělali lépe?

Myslíme si, že kraj nevyužil všechny dotační možnosti na opravu povodňových škod. Je také důležité pomoci ekosystému přirozeně zadržovat vodu, ať je to podporou lesnických činností, nebo tvorbou krajiny tak,  aby přirozeně zadržovala vodu a umožňovala se jí rozlít tam, kde to  neškodí.

Dále je povinností kraje zmapovat místa nejvíce riziková a ve spolupráci s povodím zajistit jejich bezpečnost (prohlubování koryt, povodňové hráze, protipovodňové zábrany, …). V neposlední řadě určitě je i efektivní varovný systém pro případ jakýchkoliv extrémních sytuací.

Kdo je vaším potenciálním koaličním partnerem?

Koalice se tvoří až po volbách. Obecně to bude každý, kdo bude chtít pracovat pro kraj a pro lidi a ne si plnit vlastní kapsu na úkor veřejných financí. Důležitý pro nás bude hlavně průnik programový a jasný závazek toho co bude v dalších letech vykonáno.

Autor otázek velmi negativně vnímá populistickou snahu současného i předchozího vedení kraje zviditelňovat se při stříhání pásek a jiných podobných akcích. Jde podle vás o legitimní jednání? Chystáte se tiskové oddělení kraje využívat podobným způsobem?

Je logické, že pokud kraj poskytne příslušnou dotaci, podpoří nějakou stavbu, zrekonstruuje něco,  co je potřeba, tak cítí politici potřebu být u toho vidět, být s tou záslužnou věcí spojeni. Jsem přesvědčen, že je dobré když lidí vědí, co vše pro ně dělá kraj. Nic se nemá zneužívat a je pravda že,  zneužívání tiskového oddělení a tiskovin kraje a společností blízkých kraji k propagaci politických cílů radních je hlavně v předvolebním období minimálně hodně neférové.

Podle Ústavy mají zastupitelstva kraje právo zákonodárné iniciativy. Chystáte se v případě volebního úspěchu předložit Parlamentu nějaký zákon?

Máme připravenou celou řadu zákonů, které bychom rádi prosadili, ale je nám jasné že zákon připravený kraji nemá velkou šanci na úspěch ve sněmovně.  Ale několik technických norem, které mají hlavně zjednodušit komunikaci občana s úřady, a užívání elektronické komunikace v tomto smyslu bychom opravdu rádi navrhli.

Kdo za váš subjekt dotazník vyplňoval?

Ivo Palouš – lídr kandidátní listiny.