Rozloučení se Standou Holubem

Verze pro tisk |

Před více jak deseti lety mi Standa povídá: „Přijď večer do Nebe, budu tam s Vlastou Králem zpívat.“ V Nebi probíhala taneční zábava a někdy kolem desáté přizvali muzikanti na pódium také Standu, který začal rozjíždět své hity, zpíval písně ze Semaforu, nezapomněl na jeden ze svých nejklasičtějších gagů na nápěv Dobrý den, majore Gagarine. Potom ještě v extázi, která zachvátí každého, když sejde z pódia, obešel přítomné publikum, které mu do klobouku házelo peníze a cigarety. Udělal jsem pár fotek a k radosti Standy jsem napsal novinovou reportáž s názvem Standa Holub v Nebi.

Před pár dny se Standa vydal do stejnojmenné destinace, ale ne již do té českolipské. Standa se vydal na cestu na věčnost, zemřel v českolipské nemocnici 10.11. 2023. Završila se tím jeho cesta, jeho působení obyčejné i to umělecké. Bylo mu 79 let a byl to život často radostný i svízelný. Standa žil naplno, rozdával se svému okolí, obcházel českolipské hospody, docházel do muzea za panem Smejkalem a jinými, s nonšalancí dokázal stáhnout o drobné, o cigaretu nebo o pivo způsobem, který vlastně málokomu vadil. Byl celoživotním dítětem, ale zároveň měl svůj zábavný pořad, vydával slavné Umělecké noviny a psal básně. Jeho verše nebyly vysokou literaturou, ale nebyly hloupé, byl v nich humor i obyčejné pravdy, uměly jít i na dřeň, byla v nich ironie i láska k životu.

Standa neměl přímé příbuzné, kteří by se o něj na konci jeho života a po jeho odchodu postarali. Proto se utvořilo z řad jeho přátel pohřební bratrstvo, které se rozhodlo Standu vypravit na jeho poslední cestu a připravit pro Lípu důstojné rozloučení se svým básníkem. Se Standou se společně rozloučíme zádušní mší v kostele Narození Panny Marie na Palackého náměstí v úterý 21.11. od 17:30. Potom se společně vydáme do restaurace Nebe, kde na „básníka tohoto tisíciletí“ společně zavzpomínáme, krom jiného také jeho verši, hudbou, kterou měl rád, nebo ukázkami z krátkých filmů a skečů, ve kterých se Standa Holub objevil. Pokud můžete, přijďte se se Standou rozloučit též.

Pohřební bratrstvo a přátelé Standy Holuba se mezi sebou skládají na výlohy za zpopelnění a případné další uložení urny s ostatky. Také se mezi básníkovými příznivci začíná hovořit o zřízení pamětní desky, která by byla trvalou upomínkou na svérázného českolipského literáta. Pokud chcete, můžete přispět též a to na účet 94-4660930287/0100. Tento účet zpravuje za Pohřební bratrstvo Petr Skokan. Po ukončení sbírání příspěvků bude pohřební bratrstvo informovat o vybrané částce a způsobu využití vybraných prostředků.

alt
Nahoru