Kvůli dluhům Lenoxy je třetina Doks od pondělí bez tepla

Verze pro tisk |

Kvůli dluhům firmy Lenoxa je od pondělního odpoledne zhruba třetina města Doksy bez dodávek tepla a teplé vody.

Bez tepla zůstalo na 700 bytů na tamním sídlišti, mateřská škola, domov důchodců i městský úřad. Dodavatel plynu RWE totiž zastavil kvůli dluhům dodávky paliva do teplárny. ČTK o tom dnes informoval starosta pětitisícového města Zdeněk Krenický. Město se snaží dohodnout s RWE na obnovení dodávek, jednání mají pokračovat ve středu.

"Z RWE mi sdělili, že původně chtěli dodávky plynu zastavit už v minulém týdnu, protože se jim s Lenoxou dlouhodobě nedaří dohodnout na splacení dluhů," řekl starosta. Zástupci teplárenské firmy zase podle něj argumentují tím, že nemohou platit, protože jim dluží odběratelé. To Krenický nevyloučil. Odběratelé totiž dlouhodobě vedou s Lenoxou spor o výši záloh a požádali o pomoc i Energetický regulační úřad (ERÚ).

Regionální mluvčí RWE Pavel Zajíc dnes odpojení teplárny v Doksech ČTK potvrdil. Důvodem byly podle něj dlouhodobé problémy Lenoxy s placením za zemní plyn. K odpojení došlo až po opakovaných upozorněních a dodavatel je připraven dodávky obnovit, jakmile se podaří vyřešit platby za plyn. "I s ohledem na domácnosti v Doksech jsme se snažili najít řešení a jednali jsme s Lenoxou do poslední chvíle, bohužel se to nepodařilo," řekl Zajíc.

Lenoxa je od 12. března v insolvenčním řízení na návrh věřitele, kterému dluží nájemné za pozemky. Podle insolvenčního návrhu dluží firma také například Finančnímu úřadu v Liberci, Správě sociálního zabezpečení a České spořitelně. Podle věřitele Jana Honzíka, který návrh podal, Lenoxa zastavila platby, protože nemá peníze. Věřitel proto žádá soud o vyhlášení úpadku. Lenoxa se k tomu nevyjádřila, s médii nekomunikuje.

Akciová společnost Lenoxa má v Česku tři desítky provozů. Dlouhodobě je terčem kritiky kvůli přemrštěným cenám tepla - svým odběratelům účtuje zálohy kolem 1000 korun za gigajoul, když běžně se ceny v Libereckém kraji pohybují kolem 590 až 670 korun za gigajoul. Oprávněnost cen prověřuje ERÚ. Problémy s firmou mají i odběratelé v Rovné na Sokolovsku a v Brně.

Podle Českolipského deníku začala Lenoxa vyjednávat o prodeji kotelny v Doksech právě společnosti RWE. V nedalekém Ralsku by zase provoz tamní kotelny mohla převzít společnost Energie Holding ze skupiny MVV. "Tamní kotelna nepatří firmě Lenoxa ale leasingové společnosti," řekla ČTK mluvčí MVV Pavla Kulhavá. Obě města by změny vlastníků přivítala, zahájení insolvenčního řízení však zřejmě znamená konec jednání. Po zahájení řízení nemůže firma nakládat se svým majetkem.

Lenoxa se 35 zaměstnanci uskutečnila podle obchodního rejstříku v roce 2007 zakázky za 72,6 milionu korun a skončila se ziskem 524.000 korun. Loňské ani předloňské hospodaření zatím nezveřejnila. Ke sporům o ceny se Lenoxa odmítá vyjadřovat. "Informace můžeme poskytnout jen na základě smluvní dohody s dohodnutou výší honoráře," sdělila již dříve.

Nahoru