V Doksech se začne znovu topit ve čtvrtek

Verze pro tisk |

V Doksech na Českolipsku se začne ve čtvrtek znovu topit. Třetina obyvatel města, mateřská škola, domov důchodců i městský úřad jsou už třetí den bez tepla a teplé vody kvůli dluhům teplárenské společnosti Lenoxa.

Dnes ale firma po dlouhých jednáních část dluhu uhradila a RWE obnoví ve čtvrtek dopoledne dodávky zemního plynu tamní teplárně. Dodávky jsou zatím zajištěny jen na týden, jednání s Lenoxou budou dál pokračovat, řekl dnes ČTK regionální mluvčí RWE Pavel Zajíc.

Lidé v Doksech ale nejsou jediní, kdo kvůli dluhům Lenoxy zůstal bez tepla. Topení vychladla i obyvatelům 42 bytů v panelovém domě v liberecké čtvrti Ruprechtice, přestože za teplo platili přes 900 korun za gigajoul. "Tam se zatím problém s platbami vyřešit nepodařilo, a tak zůstávají bez plynu," řekl Zajíc. Situace tamních obyvatel, mezi nimž převažují senioři a rodiny s malými dětmi, je o to kurióznější, že mají v domě čerstvě instalovanou vlastní plynovou kotelnu.

Vybudování vlastního zdroje tepla stálo družstvo vlastníků v Ruprechticích přes milion korun, nemohou se na ni ale napojit, protože Lenoxa odmítá odstavit svá čerpadla. "Hlavní uzávěr je v objektu Lenoxy, a my tak nemůžeme přívod vypnout, do objektu stále proudí voda, i když studená," řekl ČTK rozhořčený člen vedení družstva Václav Churavý. Sousední dům už se podle něj od Lenoxy odpojil. "Mají štěstí, uzávěr mají ve svém domě," dodal Churavý, který neví, kam se obrátit o pomoc.

Akciová společnost Lenoxa má v Česku tři desítky provozů. Dlouhodobě je terčem kritiky kvůli přemrštěným cenám tepla - svým odběratelům účtuje zálohy kolem 1000 korun za gigajoul, když běžně se ceny v Libereckém kraji pohybují kolem 590 až 670 korun za gigajoul. Od 12. března je Lenoxa v insolvenčním řízení na návrh věřitele, kterému dluží nájemné za pozemky. Podle insolvenčního návrhu dluží také například Finančnímu úřadu v Liberci, Správě sociálního zabezpečení a České spořitelně. Věřitel proto navrhuje vyhlásit na Lenoxu úpadek. Soud zatím nerozhodl.

Nahoru