10. výročí od povodní

V Libereckém kraji budou voliči poslance vybírat z 18 kandidátek

Verze pro tisk |

Voliči z Libereckého kraje budou v květnových volbách do Poslanecké sněmovny vybírat z 18 kandidátních listin stejně jako v roce 2006. ČTK o tom dnes informovala Pavlína Kroupová z Krajského úřadu Libereckého kraje poté, co v 16:00 skončila stranám, koalicím a politickým hnutím lhůta pro podání kandidátek.

Těsně před jejím vypršením dorazili jako poslední republikáni.

"Počet kandidátů a pořadí není zatím rozhodující, strany je mohou do 29. března ještě doplňovat a měnit," poznamenala Kroupová s tím, že poté budou volební strany ještě vyzvány k odstranění případných nedostatků a do 9. dubna musí být platné kandidátní listiny registrovány.

Největší šanci dostat se v Libereckém kraji do sněmovny mají podle průzkumů občanští demokraté, jejichž kandidátku vede poslanec Zdeněk Mach. Další poslanec Pavel Ploc je lídrem kandidátky ČSSD. Komunisty povede do voleb v kraji českolipská právnička Marie Nedvědová.

Hranici pěti procent by v kraji podle průzkumů překročila také TOP 09, kterou v Libereckém kraji vede starosta Železného Brodu Václav Horáček. Šance mají i Věci veřejné vedené bývalým hejtmanem Petrem Skokanem a Strana práv občanů - zemanovci v čele s ředitelkou školy ve Frýdlantu Věrou Dunajčíkovou.

V roce 2006 vyhráli v kraji volby do Poslanecké sněmovny občanští demokraté se ziskem 38,81 procenta odevzdaných hlasů. Pro druhou v pořadí ČSSD se rozhodlo 29,31 procenta voličů. Třetí příčka patřila KSČM, kterou volilo 11,51 procenta voličů, a čtvrtou pozici obsadila Strana zelených se ziskem 9,58 procenta hlasů.

Do Poslanecké sněmovny se tehdy v Libereckém kraji dostali jen občanští demokraté se čtyřmi mandáty, ČSSD se třemi a komunisté, kteří získali jedno křeslo. Zelení se přes velkou podporu voličů do sněmovny nedostali. V Libereckém kraji odevzdalo před čtyřmi lety své hlasy 62,35 procenta voličů, v roce 2002 jich bylo jen 55,83 procenta.


Přehled stran, které kandidují do sněmovny v Libereckém kraji

Volby do PS 2010

ODS 
ČSSD 
KSČM
KDU-ČSL
Strana zelených 
Volte Pravý Blok www.cibulka.cz 
Suverenita-Strana zdravého rozumu
TOP 09
Strana práv občanů - zemanovci 
Dělnická strana sociální spravedlnosti

Strana svobodných občanů 
Národní prosperita 
Věci veřejné 
STOP 
Občané cz.
Česká pirátská strana
Konzervativní strana 
SPR-RSČ 

Nahoru