Velké proměny na hradu Grabštejn uvidí turisté už letos

Verze pro tisk |

Velké proměny, kterými prošel během uplynulých tří let hrad Grabštejn, uvidí návštěvníci už v letošní turistické sezoně. Na začátku dubna se otevře obnovená kaple sv. Barbory a pravděpodobně v létě se stanou součástí prohlídkového okruhu i zrekonstruované sály a salonky ve východním křídle památky.

ČTK to dnes řekl kastelán Jan Sedlák.

"Restaurátoři v kapli nejprve prosvěcovali povrch zdí infračervenými lampami, zkoumali ho a pak opatrně snímali a odmývali povrchové vrstvy maleb. Původní renesanční malby zmizely na mnoha místech pod přemalbami, vytvořenými v pozdějších obdobích," dodal Sedlák.

Na obnovu Grabštejna věnovalo ministerstvo kultury přes 50 milionů korun. Hlavní práce začaly v roce 2007 a ve východním křídle vzniklo kulturní centrum se sálem, předsálím a třemi salonky. Restaurovaly se tam rovněž malby. "Hrad využívala až do roku 1989 armáda, a tak jsme ze zdí nejdříve zlikvidovali vojenské nápisy," dodal Sedlák.

Ve východním křídle se návštěvníci už za několik měsíců ocitnou například ve 20. a 30. letech minulého století. Památkáři tam pro ně připravují historický "výlet" do stylu art deco, další salonek bude klasicistní. "Exponáty do východního křídla jsme získali z depozitářů v jiných státních památkách v Libereckém kraji a nebo jsme je vykoupili od soukromníků," podotkl Sedlák. Repliky historických lustrů věnuje do východního křídla obecně prospěšná společnost Benefiční koncerty Grabštejn.

Plány na rekonstrukci východního křídla původně nepočítaly s restaurováním renesančního sálu, přesto se však dočká obnovy. Nacházejí se v něm mimo jiné zajímavé erby. Ve vstupní hale do východního křídla obnovili odborníci cihlové a pískovcové podlahy.

Na grabštejnských střechách je po rekonstrukci nová krytina z pálených tašek. Přežijí bez velkých oprav několik set let. Severní i západní křídlo hradu získalo novou fasádu. "Chceme vylepšit přístupové cesty ke Grabštejnu a především park. Pokud seženeme peníze, počítáme v něm třeba s altánky. V minulosti tam stály, zbyly po nich však jenom základy," konstatoval Sedlák.

Více než 700 let starý hrad Grabštejn zůstal během opravy otevřený. Turisté se dostali také na věž a do sklepení. Při rekonstrukci objevili archeologové zbytky po dvou hradbách, o nichž se dosud nevědělo. Při záchranném průzkumu našli i zasypanou dělovou kouli. Pochází ze středověku a na Grabštejn přiletěla pravděpodobně při obléhání hradu.

I po skončení rekonstrukce bude na památce co dělat. "Terasy a staré hradební zdi pod Grabštejnem se pomalu sesouvají a hrozí, že by s nimi mohl ujíždět i hrad. Musíme je zpevnit," podotkl Sedlák.

První zmínky o Grabštejnu se objevily ve 13. století. Současnou renesanční podobu získal po přestavbě v 16. století. Do roku 1989 působila na Grabštejně armáda. Když ho opustila, byl ve velmi špatném stavu. Kromě státu mu po roce 1989 hodně pomohly občanské iniciativy, na jeho obnově se podílel i Česko-německý fond budoucnosti. Do zahájení velké rekonstrukce stály opravy hradu zhruba 40 milionů korun. O jeho zvelebení bojují místní nadšenci 20 let. Například Luděk Vele, sólista opery Národního divadla a rodák z Chotyně, kde Grabštejn stojí, pořádá pravidelné benefiční koncerty na záchranu hradu.

Nahoru