Dnes je 28. 09. 2024
svátek má Václav,Den české státnosti

Dva sváteční koncerty, dvě země, jeden festival

Německý vokální soubor Calmus Ensemble vystoupí na festivalu Lípa Musica

Česká Lípa (27. září 2024) - Lípa Musica dlouhá léta pořádá koncerty také 28. září, tedy v den patrona české země svatého Václava. Zároveň se festival již několik let prezentuje také v blízkém saském příhraničí, kde se každý rok koná několik koncertů. A jeden z nich, ten, který pravidelně hostí kostel ve Waltersdorfu, se koná 3. října, v den, který se pro moderní Německo stal důležitým milníkem, tedy v den znovusjednocení. V takto významné dny je jistě příhodné a příjemné pozvat na návštěvu sousedy a hosty. Svatováclavský koncert bude mít v kostele svatých Petra a Pavla v Prysku ve své režii německý soubor Calmus Ensemble. Do Německa se naopak jako ambasador české kultury vypraví violoncellista Tomáš Jamník a jeho Akademie komorní hudby. Festival Lípa Musica tím zcela naplňuje lichotivý přívlastek „mezinárodní“.

„Jsme si velice dobře vědomi svých kořenů, náš region má nelehkou historii, a tak je pro nás jako festival, ale i jednotlivce důležité navazování dialogu s našimi německými sousedy. A tyto dva významné dny, starý svátek svatého Václava a novodobý svátek opětovného sjednocení Východního a Západního Německa v jeden spolkový stát, jsou zajímavou příležitostí pro kulturní výměnu,“ říká ředitel festivalu Martin Prokeš.

Německý Calmus Ensemble je souborem, který vnímá duchovní vokální hudbu jako své zvláštní poslání. Prezentuje během koncertů hudbu mnoha staletí a nejinak tomu bude v Prysku. Vždy se zde ale objevuje silný moment pokory, meditace, služby hudbě a duchovnu. Proto je na místě podtitul programu, který zní Hingabe & Oddanost. Kostel v Prysku má zcela jedinečnou atmosféru a pokud ji chcete zažít, neváhejte dlouho, k dostání je několik posledních vstupenek.

Druhý sváteční večer, ten na německé straně hranice, se odehraje v evangelicko-luteránském kostele ve Waltersdorfu. Tato obec není od Prysku ani od České Lípy příliš vzdálená, leží na opačném úpatí Lužických hor. Přesto zde během koncertů bývá  atmosféra odlišná. Místní kostel není osamělým reliktem minulosti a zapomenutého praktikování víry, jako je tomu částečně v Čechách, kde jsou často duchovní stánky otevírány pro konání koncertů, ale nikoliv pro vlastní bohoslužby. Ve Waltersdorfu je naopak kostel stále středobodem života místních věřících, a proto ke zde konaným koncertům patří i upřímná modlitba vedená místním duchovním. Koncerty na den znovusjednocení Německa mají v sobě navíc přítomnou radost. Tento svátek je jen o necelý rok mladší než naše sametová revoluce. Dodnes zde starší generace pamatují tíhu nesvobody, která zde vládla až do pádu berlínské zdi a kterou známe ze svého prostředí i my. Proto je tento svátek vnímaný nikoliv jako samozřejmost, naopak je to den, který je díkůvzdáním demokracie.

Pro letošní koncert se Tomáš Jamník obklopil nadějnými mladými umělci, se kterými připravil program věnovaný romantickým skladatelům Čajkovskému a Mendelssohnu-Bartholdymu. Kromě nich je na programu také Antonín Dvořák a výběr z jeho Cyprišů.

„Pro spoluúčinkování jsem vybral mladé ostřílené hráče a hráčky Akademie komorní hudby, neboť s nimi na pódiu vystupuji často a vždy je to dechberoucí zážitek. Naší společnou motivací je přinést na pódium jiskru energie, kterou společně s posluchači rozfoukáme do plamene,“ těší se na koncert Tomáš Jamník.

Tento violoncellista s velkým srdcem by se mohl věnovat své sólové kariéře a díky své pracovitosti a preciznosti provádět pro naplněné sály sólové recitály či důležité cellové koncerty s velkými orchestry. Ale to není docela jeho styl. Tomáš Jamník má rád také spolupráci s o generaci mladšími interprety, které si bera pod svá křídla a ukazuje jim cestu na výsluní. To je zase jeho oddanost.

 

Celý program na www.lipamusica.cz

alt
alt
alt
alt